Dundo
ex. HolyHero
Phoenix
Offline
Spol: 
Postova: 362
Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
|
 |
« Odgovor #15 : Veljača 08, 2010, 21:40:29 » |
|
I moja je vanka samo je u pitaru, lani je bila zatrpana snijegom ali joj nije previše naškodilo tj imala je neka oštećenja ali se brzo oporavila :) 
|
|
|
|
« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2010, 21:41:29 Dundo »
|
Evidentirano
|
|
|
|
dubrovnik
Brahea
Offline
Postova: 725
Lokacija: DUBROVNIK
|
 |
« Odgovor #16 : Veljača 09, 2010, 17:00:23 » |
|
mislim da je svi u Dubrovniku rod Chamaedoreae drzimo vani, ali ipak nisam siguran o kojoj se vrsti radi
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
dalmatiansoap
Jubaea
Offline
Spol: 
Postova: 1159
Lokacija: Makarska
|
 |
« Odgovor #17 : Veljača 12, 2010, 20:06:31 » |
|
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
Zexland
Jubaea
Offline
Spol: 
Postova: 1271
Lokacija: Belgrade
|
 |
« Odgovor #18 : Veljača 13, 2010, 12:34:02 » |
|
Kod vas u Dubrovniku Chamaedorea elegans opstaje napolju  Covece, nisam znao da je toliko otporna. A ja se jos brinem kako ce joj (im) biti u mom negrejanom svetlarniku.
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
http://www.zizstudio.comUSDA zone for Zexland: 7b/8a --------------------------------- Aps. minimum in last 20 years: -16c Aps. maximum in last 20 years: +47c
|
|
|
braveheart360006
Washingtonia
Offline
Spol: 
Postova: 10
Lokacija: Mali Lošinj
|
 |
« Odgovor #19 : Veljača 22, 2010, 12:12:44 » |
|
Pozdrav svima i RESPECT odgovornima! Dakle, započet ću klasično: pozdrav iz Malog Lošinja! Totalni sam početnik sa palmama ali i sa svim biljkama, no dobio sam na poklon jednu kućnu palmu u vazi (koju sam kasnije presadio u veću vazu) za koju sam skužio googlajući i pregledavajući slike i postove o palmama da je jedna od uobičajenih kućnih palmi koja se ovdje često spominje (ne znam točno ime-chamaedorea elegans?). Treba mi vaša POMOĆ jer mi se polako počela sušiti!!! Listovi su požutili, neke sam odrezao, neke sam namjerno pustio da vidim što će se dogoditi. Ono što me raduje jest to što vidim da i dalje pupaju listovi iz nje i to zeleni! Kažem ne znam što bih trebao učiniti, kako se brinuti za nju, kako koliko i dali uopće rezati te suhe listove??? Držao sam ju na mjestu koje nije grijano, no nije ni posebno hladno, u hodniku gdje dolazi svjetlo, ne direktno sunce u nju, no možda sam neko vrijeme kako sam bio na putu zanemario zalijevanje (a kako vidim možda nisam niti trebao zalijevati, već samo malo tu i tamo prsskati...) pa sam primjetio da se počela sušiti... stavio sam ju van na sunce, pa je naglo kiša pala i spustila se temperatura, pa sam siguran da joj to nije nimalo godilo ... nakon svega toga stavio sam ju u sobu gdje živim (imam kklimu koja je blizu nje bila, temperatura je bila viša nego ranije, zalio sam ju nešto češće... no ovi žuti listovi nisu pozelenili (možda niti ne mogu više)... Uglavnom, eto to je moj problem, a stvarno mi je stalo da ju spasim i da naučim kako ju održavati... Hvala i PLEASE HELP! RESPECT
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
Najsretniji je onaj čovjek koji uspije učiniti druge sretnima!
|
|
|
dubrovnik
Brahea
Offline
Postova: 725
Lokacija: DUBROVNIK
|
 |
« Odgovor #20 : Veljača 24, 2010, 16:25:55 » |
|
imam nekoliko Chamaedorea elegans ali nisam bas veliki strucnjak za njih. drzim ih sve vani na relativno zaklonjenom mjestu i siguran sam da bez problema podnose kratkotrajne temperature do par stupnjeva ispod nule. do sada sam primjecivao samo ostecenja listova od sunca - a to se dogadja usred ljeta ako je przi podnevno sunce i tada listovi karakteristicno posmedje sto kod tvoje nije slucaj, u rano proljece i kasnu jesen puno podnevno sunce joj ne smeta. nisam primjetio da je osjetljiva na previse ili premalo vode, mada je u principu malo zaljevam i ljeti i zimi
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
Cikas
Washingtonia
Offline
Spol: 
Postova: 199
Lokacija: Dubrovnik, Hrvatska
|
 |
« Odgovor #21 : Kolovoz 05, 2010, 00:39:39 » |
|
Moja Chamaedorea elegans posađena u vrtu, uspješno podnosi zimu bez ikakve zaštite. Čak je i narasla od onda kad sam stavio ove slike gore. Jedino ju je tuča malo oštetila ali ništa strašno. Tako da je definitivno točno, da Chamaedorea elegans može rasti vani u vrtu u južnom dijelu dalmacije. Stavit ću i slike kasnije.  A evo i slika. Zime odlično podnosi. I u vrtu jako brzo raste. Ja moju držim u sjeni i puno ju zalijevam ljeti. Preživljava zime odlično ali bojim se da neće preživjeti moje gigantske canne koje joj se novim izdancima opasno približavaju. Morat ću ih uklonit da ju možda ne ubiju.   
|
|
|
|
« Zadnja izmjena: Kolovoz 05, 2010, 01:23:37 Cikas »
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
branimir
|
 |
« Odgovor #22 : Rujan 07, 2010, 13:54:42 » |
|
Cikase, prekrasno je vidjeti Chamaedoreu elegans kako raste na otvorenom u Hrvatskoj. Moj izdvojeni primjerak fino raste. Stavio sam je na dio terase gdje nema vjetra ali ima malo manje od sat vremena direktnog popodnevnog sunca. To dobro podnosi ako ima vode.
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
Yonex
|
 |
« Odgovor #23 : Rujan 20, 2010, 15:42:10 » |
|
Jaooo sto su vam lepe palme  , moja nikako da dobije vise od 4 lista, a imam je 10 god. Da li ima nesto sto treba posebno za nju, ja ovu drzim na mestu gde nema direktnog sunca , zalivam jednom nedeljno jer joj je dzinovska saksija pa ne ispari, i zabio sam u zemlju neko NKP djubrivo u obliku stapica, pred cvetanje joj dajem ono za listanje da je ojaca i 2 put dnevno orosavam, pazim je vise nego sebe!!!  Evo i slike: 
|
|
|
|
« Zadnja izmjena: Rujan 20, 2010, 15:45:59 Yonex »
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
Yonex
|
 |
« Odgovor #24 : Rujan 25, 2010, 12:18:13 » |
|
Evo je moja ljubimica, izgleda kao neki ,,bonsai'' od palme... 
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
branimir
|
 |
« Odgovor #25 : Rujan 27, 2010, 20:37:14 » |
|
Super izgleda, samo joj nemoj rezati niže listove dok se ne posuše skroz do kraja.
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
Yonex
|
 |
« Odgovor #26 : Rujan 28, 2010, 14:58:03 » |
|
To i ja znam ali moja baba izgleda ne zna, cim vidi da se nesto susi, samo makaze rade!!!Ehhh, te babe su cudo! 
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
Yonex
|
 |
« Odgovor #27 : Listopad 03, 2010, 13:38:01 » |
|
POMAGAJTE, ovo vanzemaljsko cudo mi je izjedalo jadnu chamaedoreu sve dok ga nisam video kako se pomera, STA JE OVO??? Evo slike(pod lupom sam slikao da ne mislite da je veliko, ima negde oko 3mm) 
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
|
Yonex
|
 |
« Odgovor #28 : Listopad 03, 2010, 13:49:26 » |
|
Na cvetnoj drsci se vide i kao neki oziljci od tih parazita:
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
|
|
|
Xenon
aloha
Global Moderator
   
Offline
Spol: 
Postova: 2590
Lokacija: Belgrade
|
 |
« Odgovor #29 : Listopad 03, 2010, 15:19:00 » |
|
Stitaste vasi. Fizicki ih ukloni sa palme i pazi da se ne zapate ponovo.
|
|
|
|
|
Evidentirano
|
USDA zone: 7b/8a AHS heat zone: 5 Average temperature: 11.7°C (53°F) Annual precipitation: 700 mm (27.56 inches)
|
|
|
|